Айтишные маркетинг и сейлз вакансии наших читателей [актуально на 17.09.2021]

Ищете новое место работы? Или не ищете? Просто посмотрите, что предлагают.

Зарплата: $300-$1,000

Сайт компании:
aisnovations.com

Кого ищут?

  • 3+ years’ of IT copywriting experience
  • Passion for the language
  • C2/С1 English is a must
  • Basic knowledge of SEO
  • Excellent communication skills
  • Strong attention to details

Что нужно делать?

  • Collaborate with colleagues from Production teams to transform golden bits of information into actionable knowledge;
  •  Create all types of marketing collateral and sales support documents;
  •  Make sure that all content pieces contain killer messages, transform, polish, update and reuse content to maximize its value;
  •  Actively participate in brainstorming, planning and execution of leadgen campaigns.

Где откликнуться:
aisnovations.com/cases/copywriter-digital-marketer

Зарплата: не указана

onilab.com

Кого ищут?

  • не менее 1 года опыта в маркетинге
  • опыт работы с системами управления контентом
  • хорошие знания SEO (желательно еще и SMM)
  • Английский – Продвинутый
  • опыт работы с Яндекс.Метрикой и Google Analytics
  • опыт управления командой
  • навыки копирайтинга (на английском)

  • разработкой и реализацией маркетинговой стратегии в соответствии с целями и задачами компании по поиску и привлечению новых заказчиков
  • выявлением, развитием и поддержанием различных каналов лидогенерации
  • подготовкой новостных, рекламных статей и информационных материалов об услугах компании
  • мониторингом позиций сайта по ключевым запросам, разработкой стратегии продвижения
  • анализом и сбором информации о конкурентах и ​​потенциальных клиентах
  • генерацией идей для контента и составлением контент-плана
  • приоритизацией, распределением и мониторингом выполнения задач ключевыми специалистами проекта

rabota.by/vacancy/46622539rabota.by/vacancy/47044486

alconost.com

Кого ищут?

  • An ideal candidate is someone who has experience working with people on a daily basis, who’s is ready for loads of communication (both verbal and written). You should be easygoing, ready to learn, proactive, goal-oriented and not to be afraid to ask questions and take responsibility. Most of our clients are international, so fluent English is required (knowledge of second or third foreign language is an advantage).
  • We are looking for someone who truly loves making connections, talking to people and writing inspiring letters, and who won’t be demotivated after hearing “No thanks” a hundred times or when they don’t get an answer after the hundredth follow-up. Experience in international Sales or Business development is preferable.
  • Since we work with software developers, a Sales Manager’s background is quite important. It’s great if you are interested in IT, have a general understanding of how product and service companies work and make money, what the product development cycle looks like, and how apps or games are built and sold in general. It’s also great if they know how to put an HTML page together, and understand what XML and JSON are.

alconost-inc.breezy.hr/p/53007c351e9e-sales-manager/applyrelevant.software/careers/business-development-manager

Вы наш платный подписчик и хотите поделиться с читателями Kraftblick.Media своей вакансией (маркетолога или сейлза)?

Пришлите ссылку на вашу вакансию на [email protected].

0 0 голоса
Рейтинг статьи
0 комментариев
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии

    Свежие статьи